Правилата за правопис и пунктуация

Членуване с -ят и

17.4.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват:

17.4.1.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват всички съществителни нарицателни имена, които в м.р. ед.ч. завършват на .

рай – раят, рая; пай – паят, пая; порой – пороят, пороя; завой – завоят, завоя; брой – броят, броя; край – краят, края; полицай – полицаят, полицая

17.4.2.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват съществителните имена, образувани с наставка -тел.

председател – председателят, председателя; предавател – предавателят, предавателя; служител – служителят, служителя; строител – строителят, строителя; съединител – съединителят, съединителя; говорител – говорителят, говорителя

17.4.3.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват съществителните имена, образувани с наставки -ар и -яр.

вратар – вратарят, вратаря; еврокомисар – еврокомисарят, еврокомисаря; лекар – лекарят, лекаря; секретар – секретарят, секретаря; юбиляр – юбилярят, юбиляря; огняр – огнярят, огняря; леяр – леярят, леяря

17.4.4.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват следните 10 съществителни имена, както и производни от тях съществителни:

път, ден, сън, кон, огън, цар, крал, нокът, лакът, зет; кръстопът, вицекрал.

17.4.5.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват всички изменяеми прилагателни имена в м.р. ед.ч.

нов – новият, новия; готов – готовият, готовия; работлив – работливият, работливия; мирен – мирният, мирния

17.4.6.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват пълните форми на местоименията в м.р. ед.ч.

мой – моят, моя; наш – нашият, нашия; неин – нейният, нейния; свой – своят, своя; всичкият, всичкия

17.4.7.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват всички числителни редни имена в м.р. ед.ч.

първи – първият, първия; десети – десетият, десетия; петдесети – петдесетият, петдесетия

17.4.8.

С членните форми за м.р. ед.ч. -ят за пълен член и за кратък член се членуват причастията в м.р. ед.ч.

спящ – спящият, спящия; взел – взелият, взелия; нарисуван – нарисуваният, нарисувания

17.5.

Правилата за употреба на пълен и кратък член са задължителни само за писмените текстове.

17.6.

В писмен текст в зависимост от службата си в изречението думите в м.р. ед.ч. могат да се членуват по два начина – с пълен член и с кратък член.

Езикови справки

Службата „Езикови справки и консултации“ на Института за български език на БАН дава компетентна информация по въпроси на българския книжовен език. Може да зададете своя въпрос на:

Службата се поддържа от Секцията за съвременен български език.