Правилата за правопис и пунктуация

Словосъчетания с еднаква втора съставка

57.

Ако при съчетания от две сложни съществителни имена с еднаква втора основа тази основа е изпусната при първото от тях, на нейно място се пише малко тире (независимо от правописа на отделните сложни съществителни имена – слято или полуслято).

авио- и ракетомоделисти, аеро- и хидродинамика, електро- и мотокари, електро- и топлопроводимост, кино- и видеоклуб, ръководител- и началник-производство, кино- и фотожурналистика, радио- и телепредаване, леко- и тежкоатлети

57.1.

По същия начин се оформят и групи, съдържащи съществително име и съчетание от прилагателно и съществително име, като съществителното, което е втора основа в сложното съществително име, е изпуснато, но се подразбира.

радио- и телевизионно предаване

57.2.

По същия начин се оформят и съчетания от две сложни прилагателни имена с еднаква втора основа, ако в първото прилагателно име тази основа е изпусната, но се подразбира.

високо- и среднопланински (слой), пет- и десетгодишен (период), топло- и електропроводим (пласт), старо-, средно- и новобългарски (език)

57.3.

Когато от разглежданите синтактични съчетания се образува сложна дума, тя се пише полуслято поради равноправното отношение между изграждащите я основи.

авто-мотоклуб, песъкливо-глинестопочвен

Езикови справки

Службата „Езикови справки и консултации“ на Института за български език на БАН дава компетентна информация по въпроси на българския книжовен език. Може да зададете своя въпрос на:

Службата се поддържа от Секцията за съвременен български език.