Службата „Езикови справки и консултации“ на Института за български език на БАН дава компетентна информация по въпроси на българския книжовен език. Може да зададете своя въпрос на:
Службата се поддържа от Секцията за съвременен български език.
Основната част от правилата за писане на думите в българския език се основава върху морфологичния принцип. Според него еднаквите строежни елементи на думите – морфемите (корен, представка, наставка, окончание, определителен член), се пишат по един и същ начин независимо как се изговарят в книжовния език, за да се запази еднакъв графичният облик на съответната морфема и да се улесни четенето: разкош (изговор раскош), хляб (изговор хляп), сграда (изговор зграда), сватба (изговор свадба) и под.
Върху морфологичния принцип се основават и правилата за употреба на главна и малка буква при разграничаването на собствените от нарицателните имена.
Морфологичният принцип се прилага и в случаите на условно предаване на звука [ъ] под ударение чрез буквите а и я (в глаголни окончания за 1 л. ед.ч. и 3 л. мн.ч. сег.вр. и в членувани форми). Той действа и при използването на графемата ѝ за означаване на кратките форми на личното и притежателното местоимение за ж.р. с цел разграничаването им от съюза и.